W okresie od grudnia 2017 do końca lutego 2018 klasa 2b realizowała program w ramach Fundacji Uniwersytet Dzieci. Program nosił tytuł „Kompetencje na szóstkę”.
W ramach programu były rozwijane:
- kompetencje społeczne uczniów (kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość);
- umiejętność krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania;
- wszechstronny rozwój osobowy i społeczny (komunikacja i współpraca w grupie, nawiązywanie relacji, realizacja wspólnego projektu).
Zrealizowane zostały następujące tematy:
JAK ROZWIJAMY MYŚLENIE?
JAK ROZWIJAMY WYOBRAŹNIĘ?
JAK WSPÓLNIE ZAPRACOWAĆ NA SUKCES?
DLACZEGO STATEK PŁYWA? \
JAK ZBUDOWAĆ RAKIETĘ KOSMICZNĄ?
Tematy zrealizowane z udziałem studenta Politechniki Poznańskiej, pasjonata lotnictwa.
WODA I POWIETRZE.
Temat zrealizowany z udziałem studentek Politechniki Poznańskiej.
Na zajęciach uczniowie przede wszystkim pracowali w zespołach kilkuosobowych, dobieranych w różny sposób – losowo lub na zasadzie dobrowolnego wyboru. Uczestnicy zajęć wyciągali wnioski z doświadczeń, prezentowali ciekawe skojarzenia, szukali pomysłów na rozwiązywanie różnorodnych problemów. Doszli do wniosku, że bez myślenia nie byłoby postępu i rozwoju ludzkości. Podczas wszystkich zajęć wykonali mnóstwo doświadczeń. Ciekawe były doświadczenia z umieszczaniem różnorodnych przedmiotów w misce wypełnionej wodą. Dzieci wysuwały trafne wnioski od czego zależy szybkość „zatonięcia” przedmiotów: od powierzchni, ciężaru, rodzaju materiału, z którego wykonany jest przedmiot. Uczniowie bardzo zainteresowali się doświadczeniem polegającym na dmuchaniu w kartkę papieru; bezbłędnie określili, że w poruszaniu się żaglowców duże znaczenie mają siła i kierunek wiatru. W bardzo przystępny sposób została wyjaśniona dzieciom trzecia zasada dynamiki Newtona oraz prawo Archimedesa. Dzieci poznały również ich sylwetki. Doświadczenia z wodą wyjaśniły znaczenie wielu trudnych pojęć, m.in. gęstość cieczy, napięcie powierzchniowe wody. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą jednego z dwóch głównych składników powietrza - tlenu. Podczas wspólnej zabawy i nauki były rozwijane: naturalna ciekawość poznawcza uczniów oraz umiejętność współpracy w zespole.
Opracowanie:
Małgorzata Kurowska