W dniach 29 – 31. 03. 2021 r. w naszej szkole odbyły się Dni Przedmiotów Humanistycznych. W tym roku w nietypowy i jedyny dostępny sposób, czyli online. Nauczycielki przedmiotów humanistycznych chciały, wraz z uczniami, świętować Międzynarodowy Dzień Teatru, który przypada 30 marca każdego roku, ale też sprawić, by młodzież „zaprzyjaźniła się” z szeroko pojętą kulturą. W tych dniach zazwyczaj uczniowie mieli okazję wyjść do teatru lub kina, sami przedstawiali spektakle, uczestniczyli w humanistycznych turniejach, organizowane były wystawy uczniowskich prac.
W bieżącym roku musieliśmy zmienić formułę, ale nie chcieliśmy zupełnie zrezygnować ze świętowania! Ostatecznie we wszystkich niemalże klasach 4 – 8 udało się zaakcentować obchody humanistycznego święta. W ramach wirtualnych wizyt w teatrze uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakle:
„Zemsta” w reż. J. Świderskiego (z zasobów NINATEKI) oraz sięgnęli do sztuk czytanych performatywnie – tu zapoznali się również z „Zemstą”- w wykonaniu aktorów Teatru KWADRAT, zaś młodsze klasy obejrzały spektakle „Pinokio”, „Bambuko, czyli skandal w krainie gier”, „Oskar i pani Róża” lub „Tajemniczy ogród” w wykonaniu gimnazjalistów ze Środy Śląskiej.
Zaprosiliśmy też do kina, gdyż ZAWSZE JEST CZAS NA DOBRY FILM! Chętni uczniowie mogli więc zasiąść do oscarowej produkcji w reż. Petera Weira pt. „ Stowarzyszenie Umarłych Poetów ”. Chcieliśmy również zaakcentować obecność w naszej kulturze poetów i pisarzy, którzy stali się patronami roku 2021. A są to STANISŁAW LEM, CYPRIAN KAMIL NORWID, KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI oraz KARD. STEFAN WYSZYŃSKI. Młodzież miała możliwość zapoznania się z sylwetkami tych twórców i ludzi mających wpływ na życie kulturalne i społeczne naszego kraju. Wyświetlone zostały różnorakie prezentacje i filmy przybliżające dorobek tych niezwykłych postaci.
WYŚLIJ KARTKĘ, NIE SMS-a pod tym hasłem uczniowie tworzyli , w programach graficznych lub własnoręcznie kartki pocztowe. mogli napisać życzenia z okazji Wielkanocy, pozdrowić kogoś lub wyrazić wdzięczność wybranej osobie/osobom, nie tylko od święta. Zajęcia były doskonałą okazją do utrwalenia zasad redagowania kartek pocztowych, a także zachęceniem do ich tworzenia i wysyłania najbliższym i znajomym.
Dodatkowo nawiązaliśmy do Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego i wykorzystaliśmy okazję, aby zaprosić uczniów do zabawy z językiem polskim. Do dyspozycji mieli szereg filmików propagujących poprawne mówienie i pisanie, zabaw językowych, polonistycznych escape roomów, gier, prezentacji ( przyg. przez p. Monikę Gawerek), które za punkt wyjścia miały np. wielkanocne jajo J, a były pretekstem do utrwalania związków frazeologicznych, wiedzy gramatycznej, poznawania ciekawostek językowych.
Podsumowując, można stwierdzić, iż jeśli ktoś naprawdę chciał się „ ZAPRZYJAŹNIĆ ” z językiem swoich przodków i własnym, to w tych kilku przedświątecznych dniach miał ku temu świetną okazję!
Tekst: Beata Lipowicz