W środę 20 lutego 2019r. w naszej szkole odbyła się trzecia już lekcja on-line w ramach międzynarodowego projektu humanitarno-edukacyjnego FACE TO FACE WITH THE WORLD pod PATRONATEM RZECZNIKA PRAW DZIECKA.
Było to kolejne popołudnie pełne wrażeń w FACE TO FACE WITH THE WORLD. Niesamowici uczniowie naszej szkoły (Angelina Litwinienko, Jaśmina Kabacińska, Martyna Parecka, Nikola Jakobsche, Hania Kałka, Marika Wójcik, Martyna Bąk, Jakub Kapidura, Konrad Podemski) zaprezentowali kolegom i koleżankom z Kamerunu polskie zwyczaje, tradycje oraz święta. Staraliśmy się nie tylko przekazać fakty dotyczące naszych tradycji i zwyczajów ale również dostarczyliśmy naszym słuchaczom niezapomnianych wrażeń artystycznych. Angelina Litwinienko zagrała na wiolonczeli poloneza oraz kolędę „Cicha noc”, czym uświetniła nasze spotkanie. Wprowadziła naszych słuchaczy w podniosły, pełen refleksji i zadumy nastrój. Uczennice Martyna Parecka oraz Nikola Jakobsche urozmaiciły naszą lekcję radosnym, folkowym śpiewem, który wzbudził uśmiech i zadowolenie na twarzach naszych przyjaciół. Jakub Kapidura był głównym konferansjerem podczas lekcji. Zresztą w tej roli sprawdził się wyśmienicie i wykazał się znakomitymi umiejętnościami językowymi. Uczniowie: Jaśmina Kabacińska, Konrad Podemski, Marika Wójcik oraz Martyna Bąk ciekawie, barwnie i nieszablonowo opowiedzieli o naszych zwyczajach i świętach. Hania Kałka zaprezentowała strój ludowy.
W zamian usłyszeliśmy od Ebaabit Anthanasus i jego uczniów najciekawsze informacje o systemie edukacji i ustroju politycznym w Kamerunie. Dzieci z Kamerunu specjalnie na tą lekcję nauczyły się i wyrecytowały dla nas wiersze. Niestety to spotkanie pokazało nam prawdziwe oblicze problemów z jakimi na co dzień borykają się nasi przyjaciele: szkoły nie nadążające z wydatkami, popadające w ruinę placówki szkolne, brak środków na naprawę ławek, okien, pomalowanie ścian, brak podstawowych materiałów dydaktycznych, … .
Byliśmy pod ogromnym wrażeniem tego niesamowitego, niepowtarzalnego, pełnego wrażeń i emocji, poruszającego serce spotkania. Otrzymaliśmy od naszych przyjaciół ogromną sympatię, a przy tym towarzyszyło nam wzruszenie …
Poprzez uczestnictwo w projekcie uczniowie pozbywają się stereotypowego patrzenia na świat, uczą się tolerancji, szacunku do drugiego człowieka, zaczynają doceniać to, co posiadają. Poprzez udział w takich przedsięwzięciach rozwijane są kompetencje społeczne i obywatelskie uczniów. Zaangażowanie dzieci i ich autorefleksje udowadniają, że nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami mieszkającymi w innych, odległych krajach jest niezwykle rozwijające i ubogacające.
RAZEM ZMIENIAJMY ŚWIAT I UWRAŻLIWIAJMY NA TO CO PIĘKNE I DOBRE !!!
Nad poprawnym przebiegiem oraz dokumentowaniem spotkania on-line czuwały nauczycielki języka angielskiego: pani Anna Krutel oraz pani Anna Strugarek.
Za obsługę sprzętu odpowiedzialni byli uczniowie klasy 8B: Andrzej Gawłowski oraz Paweł Sielecki.
Anna Strugarek