Dnia 1 października (wtorek) w naszej szkole odbyło się głosowanie wśród uczniów klas IV – VIII SP mające na celu wyłonić nową przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Do startu w tegorocznych wyborach stanęły cztery kandydatki. Były to, w kolejności alfabetycznej: Julia Hryncewicz (klasa VIII A), Jagoda Pietruszyńska (klasa VII C), Laura Pytlarz (klasa V B) oraz Inga Stankiewicz (klasa VII B).
W ramach „kampanii wyborczej” kandydatki wraz ze swoimi sztabami wyborczymi przygotowały specjalne plakaty z informacją o samych sobie (zainteresowania, hobby itp.), programem wyborczym oraz pomysłami na funkcjonowanie samorządu uczniowskiego. Plakaty można było podziwiać na tablicy informacyjnej SU znajdującej się na I piętrze. Kandydatki zdecydowały się również na złożenie osobistej wizyty w wybranych klasach i zaprezentowanie swojego programu przed społecznością uczniowską, a także wysłuchanie pomysłów wyborców. Ponadto, dzień przed wyborami, podczas dwóch długich przerw międzylekcyjnych kandydatki wraz ze swoimi sztabami przygotowały na holu szkolnym specjalne stoiska przedwyborcze. W ramach tychże stanowisk kandydatki miały ostatnią szansę przekonania uczniów naszej szkoły do oddania głosu na siebie. Nie obyło się bez rozdawania ulotek z hasłami wyborczymi (często w formie rymowanek), plakietek, naklejek a nawet słodkich upominków w postaci cukierków!
Tradycyjnym elementem wyborów było powołanie szkolnej uczniowskiej komisji wyborczej czuwającej nad prawidłowym przebiegiem głosowania. W skład komisji weszli: Hanna Słowińska i Antonina Strzelecka z klasy VII A, Angelina Litwinienko i Martyna Parecka z klasy VIII B, Mateusz Bazelak i Marika Wójcik z klasy VIII C. Zadaniem przedstawicieli tejże komisji było zapraszanie klas do stanowiska wyborczego znajdującego się w holu szkoły w celu oddania głosu na jedną kandydatkę. Uczniowie oddawali głosy na specjalnie przygotowanych kartach a następnie wrzucali je do urny wyborczej. Aby wybory można było uznać za demokratyczne oraz prawidłowo przeprowadzone powinny być one:
1.POWSZECHNE: każdy uczeń ma dobrowolne prawo do udziału w głosowaniu,
2.RÓWNE: każdy uczeń ma jeden głos,
3.BEZPOŚREDNIE: każdy głosuje osobiście,
4.TAJNE: wybór jest anonimowy,
5.WIĘKSZOŚCIOWE: wybory wygrywa kandydat, który otrzymał najwięcej głosów.
Nadmienić należy, że wszystkie te cechy zostały spełnione. Komisja po przeprowadzonych wyborach dokonała bardzo skrupulatnego przeliczenia wszystkich oddanych głosów. Ze wszystkich tych zadań komisja wywiązała się wzorowo za co należą się uczniom wielkie słowa uznania!
Na podstawie wszystkich zebranych głosów szkolna komisja wyborcza wyliczyła następujące dane:
Osób uprawnionych do głosowania: 400
Liczba oddanych głosów: 347
W tym:
-głosów ważnych: 336
- głosów nieważnych: 11
Wyniki na podstawie oddanych ważnych głosów:
1) INGA STANKIEWICZ – 151 GŁOSÓW
2) JULIA HRYNCEWICZ – 86 GŁOSÓW
3) LAURA PYTLARZ – 71 GŁOSÓW
4) JAGODA PIETRUSZYŃSKA – 28 GŁOSÓW
Nową przewodniczącą samorządu uczniowskiego w Szkole Podstawowej nr 6 w roku szkolnym 2019/2020 została uczennica klasy VII B – Inga Stankiewicz. Nowej przewodniczącej serdecznie gratulujemy wyboru i życzymy owocnej pracy i samych ciekawych pomysłów w nowej roli. Pozostałym kandydatkom serdecznie dziękujemy za udział w wyborach, składamy gratulacje i liczymy na aktywną działalność w samorządzie uczniowskim. Samorząd uczniowski zaprasza wszystkich uczniów do składania swoich pomysłów i propozycji, dzięki którym szkoła stanie się miejscem przyjaznym oraz sprzyjającym rozwojowi własnych uzdolnień oraz zainteresowań!