• 30.01.2019 --- ON-LINE z Kamerunem

     • Kolejna lekcja on-line z rówieśnikam ze szkoły w Kamerunie w ramach projektu Face to Face za nami.

      Tym razem rozmawialiśmy na temat symboli narodowych i geografii obu krajów. Jak widać na zdjęciach nasi uczniowie bardzo aktywnie i entuzjastycznie podeszli do tematu. Uczniowieopowiedzieli o fladze i godle Polski i odśpiewali hymn. Przybliżyliśmy również kolegom i koleżankom z Kamerunu położenie naszego kraju i elementy geografii fizycznej na mapach. Do usłyszenia wkrótce.

      Anna Krutel

       

     • 29.01.2019 --- "Jeśli chcemy zmienić przyszłość - zacznijmy od ukształtowania dobra w naszych dzieciach"

     • To hasło przyświeca Projektowi Edukacyjno - Humanitarnemu FACE TO FACE WITH THE WORLD POD HONOROWYM PATRONATEM RZECZNIKA PRAW DZIECKA, a w którym nasza szkoła uczestniczy. Na lekcjach angielskiego uczniowie uczestniczący w projekcie poznają kulturę, sytuację polityczną i ekonomiczną rówieśników ze szkoły w Kamerunie, z którą nawiązaliśmy kontakt. Dzięki lekcjom on-line nie tylko uczymy się przełamywać bariery językowe ale i doceniać to co posiadamy, wyzbywamy się egoizmu, stereotypowego patrzenia na świat.

      Kamerun to państwo na skraju wojny domowej, gdzie ludność cywilna zmaga się z atakami przemocy, biedą, głodem, nieuzasadnionymi aresztowaniami i podpaleniami szkół i budynków użyteczności publicznej. Szkoła widoczna na zdjęciach (bardzo ubogo wyposażona), a z którą współpracujemy została spalona. Postanowiliśmy w ramach Samorządu Uczniowskiego zorganizować zbiórkę pieniędzy, które przeznaczone zostaną na zakup przyborów szkolnych. Liczymy na życzliwość i wsparcie, a za każdy dar serca dziękujemy.

      W związku z powyższym planujemy zorganizowanie w dniach 11-15 lutego 2019, akcji sprzedaży ciast. Cały dochód przeznaczony zostanie na pomoc dla szkoły w Kamerunie. 

      Opiekunowie  Projektu i SU

     • 03.01.2019 --- Wycieczka do Nadleśnictwa Zdrojowa Góra

     • 3 stycznia 2019 roku grupa uczniów z klasy VI a, VI b i VI c wybrała się na kolejną wycieczkę do Nadleśnictwa Zdrojowa Góra.

      Tym razem tematem spotkania było drewno. Uczniowie poznawali różne gatunki drewna, bawiąc się właśnie drewnianymi kulami. Poznali cechy użytkowe i walory estetyczne drewna pozyskiwanego z różnych gatunków drzew. Obejrzeli krótki, ale ciekawy film o drewnie, jego pozyskiwaniu, obróbce i wykonywaniu różnych przedmiotów z drewna. Usłyszeli wiele ciekawostek o budowie drewna. No i oczywiście rywalizowali grupowo, rozpoznając gatunki drzew na ilustracji.

         Kolejne spotkanie pod koniec lutego.

      Marlena Wesołowska

     • 02.01.2019 --- Kostki Rubika na lekcjach matematyki

     • Przed Świętami uczniowie klasy 4c wraz z nauczycielką matematyki zaprosili do klasy pana Krzysztofa Gazdę, który jest miłośnikiem układania kostek Rubika. Pan Krzysztof przyniósł ze sobą kilkadziesiąt kostek - tych najbardziej klasycznych o wymiarach 3x3x3, ale też takich o wymiarach 7x7x7 i o bardzo nietypowych kształtach i kolorach.

      Pan Gazda opowiedział uczniom o historii powstania układanki, o zasadach jej układania (bardzo ważny jest układ kolorów!), o pasjonatach, którzy uczą się setek algorytmów, żeby układać kostki coraz szybciej. Rekordziści potrafią  tego dokonać w czasie krótszym niż 5 sekund! Liczba kombinacji ułożeń kostki 3x3x3 wynosi ponad 43 tryliony!

       W prezentacji pana Krzysztofa pojawiły się nowe dla uczniów słowa m. in. algorytm, notacja wykładnicza, potęga, sześcian, ale dzięki zobrazowaniu tych pojęć praktycznym działaniem, stały się one zrozumiałe nawet dla czwartoklasistów. Podczas prezentacji dzieci zadawały gościowi pytania, a najwięcej emocji dostarczyło im własnoręczne układanie kostek.

      Zalety kostki Rubika są liczne. Układanka kształci u uczniów umiejętność logicznego myślenia, kojarzenia i zapamiętywania, rozwija sprawność manualną i cierpliwość, poprawia koncentrację. Kompetencje te są niezbędne we współczesnym świecie! Z pewnością powrócimy  jeszcze do kostek i innych układanek logicznych. Warto!

      Beata Krutel – nauczyciel matematyki

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Lotników Polskich w Pile
    • sekretariat@sp6pila.dlaedu.pl
    • agatamadej@sp6pila.dlaedu.pl
    • (67) 211 74 52 fax: (67) 211 74 73
    • ul. Żeromskiego 41, 64-920 Piła
    • KLASY 1-3 SP: justyna_siekiera@o2.pl KLASY 4-8 SP: agatamadej@interia.pl
    • 764-23-33-770
    • /SP6_Pila/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

    brak danych